Haber

Dünya şehirleri Kütahya’da buluştu

KÜTAHYA (İGFA)– Kentimizin ve ülkemizin adını ulusal ve uluslararası platformlarda başarıyla duyurmaya devam eden Kütahya Belediyesi, dünyanın farklı ülkelerinden şehirlerin bir araya geldiği Yaratıcı Kültür Endüstrileri Zirvesi’nde şehrimizin tanıtımına büyük katkılarda bulundu. .

Seramik ve çini alanında düzenlenen etkinliklerle katılımcılar, Kütahya’nın bu alanda Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen merkezlerinden biri olduğunu bir kez daha gördü.

Seramik ve Çini bölümünün en değerli isimlerinin yer aldığı panellerde, yaratıcı kültür endüstrilerine yönelik akademik çalışmalar sunuldu, el sanatları ve halk sanatlarıyla bezenmiş Kütahya’mız keşfedildi ve sektörel işbirliklerine yer hazırlandı. Düzenlenen Çark-Torna Yarışmaları ve Gösterileri ile Kütahyalı ustalarımız bu alanda dünyanın en iyilerinden biri olduklarını tüm misafirlerimize gösterme fırsatı buldu.

Pek çok kültürün kaynaşmasına tanıklık eden Yaratıcı Kültür Endüstrileri Zirvesi’nde Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden şehrimize gelen konuklar, Seramik Yürüyüşü’nde hemşehrilerimizle bir araya geldi. Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık önderliğinde Zafer Meydanı’na yürüyen korteje hemşerilerimiz yoğun ilgi gösterdi.

Yaratıcı Kültür Endüstrileri Zirvesi’nin üçüncü gününde Kütahya ve Ege Bölgesi’nin zeybek sanatı gösterildi. Her yaştan ustanın sahne aldığı etkinlikte zeybek sanatı sanatçıları gösteriyi izleyen yerli ve yabancı misafirlerimizden büyük beğeni topladı.

Belediye Başkanımız Prof., dünyanın birçok ülkesinden gelen konukları şehrimizde ağırlamaktan onur duyduklarını belirtti. Dr. Alim Işık, önümüzdeki yıllarda bu kentte daha kapsamlı ve daha geniş katılımlı etkinliklerin gerçekleştirileceğini belirterek, zirvenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere şükranlarını sundu.

Yaratıcı Kültür Endüstrileri Zirvesi’ne; Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Yunanistan, Macaristan, Malezya, İran, Tacikistan, Makedonya, Özbekistan, Bulgaristan, Suudi Arabistan, Afrika, Hırvatistan, Bosna Hersek, Ürdün, İspanya, Hindistan ve New Mexico’dan belediye başkanları, il temsilcileri ve misafirlerin yanı sıra Sonraki bölüme ülkemizin önde gelen isimleri katıldı.

maltepe-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu