Haber

St. Petersburg’da bir kafeye düzenlenen bombalı saldırıda Kremlin yanlısı blog yazarı öldürüldü

St. Rusya İçişleri Bakanlığı, patlamada ünlü Rus askeri blog yazarı Vladlen Tatarski’nin hayatını kaybettiğini açıkladı.

‘Sokak Yemekleri Barı No 1’ isimli kafede meydana gelen patlamada en az 25 kişi yaralandı. Saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı.

Gerçek adı ‘Maxim Fomin’ olan Vladlen Tatarski, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının ateşli bir destekçisiydi.

Bomba patladığında kafede düzenlenen etkinlikte konuşmacıydı.

Rus basınında patlayıcıyla ilgili çelişkili haberler var. Rus devlet medyasının aktardığı İçişleri Bakanlığı kaynaklarına göre Tatarski’ye içine bomba gizlenmiş bir heykel verildi.

Patlamanın ardından Telegram’da dolaşan bir görüntü, kendisine bir heykel verildiğini ve bununla ilgili şakalar yapıldığını gösteriyor ancak BBC, patlayıcının bu heykel olup olmadığını doğrulayamadı.

BBC Rusya analisti Olga Robinson, Ukrayna’daki diğer birçok Rus askeri blog yazarının ve devlet medyası gazetecisinin aksine Tatarski’nin savaş alanında silaha sarıldığını belirtiyor.

Ukrayna cephesinden haber veren Tatarski’nin geçen yıl Kremlin’in içinde çektiği görüntüler de şöhretinde rol oynamıştı. Görüntülerde, “Herkesi yeneceğiz, herkesi öldüreceğiz, herkesi hakkıyla soyacağız. Dilediğimiz gibi” dedi.

Bu görüntü, Rusya’nın Ukrayna’nın kısmen işgal altındaki dört bölgesini ilhak ettiğini ilan eden Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ev sahipliğinde Kremlin’de düzenlenen bir tören sırasında çekildi. Putin’in bu ilhak beyanı Batı tarafından kınandı.

St. Petersburg merkezli haber sitesi Fontanka’ya göre, Pazar günü hedef alınan kafenin eski sahibi Rus paralı asker grubu Wagner’in başkanı Yevgeny Prigozhin.

St Petersburg, Putin’in memleketi ve mesleğinde ilk yükseldiği yer.

Tatarski’nin kendisi de dahil olmak üzere askeri blog yazarlarının Rusya’nın Ukrayna’daki saldırısının bazı yönlerini eleştirdiği Telegram’da 500.000’den fazla takipçisi var.

Telegram’da kendilerine “Rusya’nın istihbarat birimleri” adını veren bir grup olan Cyber ​​​​Front Z, etkinlik için kafeyi kiraladığını söyledi.

Grup, Telegram’da yaptığı paylaşımda, “Terör saldırısı yaşandı. Bazı güvenlik önlemleri aldık ama maalesef yeterli olmadı.”

“Mükemmel savaş muhabirimiz ve arkadaşımız Vladlen Tatarski’yi tanıyan herkese başsağlığı diliyoruz.”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’nin danışmanı Mykhailo Podolyak, Twitter’da Rusya’da “örümcekler kavanozda birbirini yiyor” diye yazdı.

Ayrıca Rusya içindeki siyasi çatışmanın “terör eylemlerine” dönüştüğünü iddia etti.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Tatarski ve diğer blog yazarlarından “gerçeğin savunucuları” olarak bahsetti.

Telegram’da “Rus gazeteciler her zaman Kiev rejiminin misilleme tehdidini hissediyorlar” diye yazdı. Tatarski, Ukrayna için “tehlikeli” olduğunu, “ancak sonuna kadar cesurca ısrar etti ve görevini yerine getirdi” dedi.

Tatarski, Donetsk bölgesi Makiivka’da doğdu. Tatarski’nin kendi hesabına göre, silahlı soygun suçundan hapisten çıktığında Donetsk’teki ayrılıkçılara katıldı. Donetsk, Rusya’nın ilhak ettiğini iddia ettiği bölgelerden biri.

Rusya, Şubat 2022’de Ukrayna’ya yönelik geniş çaplı işgalini başlattığında, Tatarski çatışma bölgesine dönerek sosyal medyada ve Rus devlet medyasında savaşla ilgili açıklamalarda bulundu. İnsansız hava araçlarının uçurulmasına ve surların inşa edilmesine yardım ettiğini iddia etti.

Rus ordusunun önemli bir destekçisi olan gazeteci Darya Dugina, geçen yıl Moskova yakınlarında bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda hayatını kaybetmişti. Putin’in yakın müttefiki olan aşırı milliyetçi filozof Alexander Dugin’in kızıydı.

BBC muhabiri Olga Robinson, Tatarski’nin 2014 yılında Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinin bazı kısımlarını ele geçirdiklerinde Rus ayrılıkçı güçlerine katıldığını söyledi.

Geçen Ağustos ayında Podolyak, Rusya’nın Ukrayna’nın Darya Dugina suikastına karıştığı yönündeki iddialarını yalanlamıştı.

beyagacajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu