Ekonomi

Daralma, Avrupalı kimya sanayicisini Türkiye pazarına yöneltti

Bloomberg HT’nin sorularını yanıtlayan Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Liderin Haluk Erceber, Türk kimya dalının Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) bilgilerine nazaran birinci 10 ayda 20 milyar dolar civarında ihracat yaptığını, yıl sonu ihracatının 25-26 milyar doları bulacağını fakat yıl sonu ithalatının da 52-53 milyar civarında olacağını söyledi.

Kimya dalının yaptığı ihracıtın yüzde 40’ından fazlasını Avrupa’ya yaptığını aktaran Erceber, Avrupa’da önemli bir resesyon olduğunu, iflasların arttığını belirtti.

Almanya’da 27 bin civarındaki kimya şirketinden Eylül’de yüzde 19’nunu iflas ettiği, Ekim’de bu oranın yüzde 30’a çıktığını lisana getiren Erceber, “Kimya sektöründe 1 milyon 200 bin kişi çalışıyor. İflaslardan dolayı işsizlik gündemde. Doğalgaz sorunu asıl Ocak ayından sonra yaşanmaya başlanacak. Çünkü bu yıl için gaz stokları iyiydi” diye konuştu.

“O kadar çok firma arıyor ki”

Pazar kaybı yaşanan Avrupa’nın yalnız Türkiye için değil Avrupa kimsa endüstrisi için de sorun yarattığına dikkat çeken Erceber, “Avrupa’da iyiye giden bir şey yok. Onlar da panikledi. Son dönemde Türkiye’de pazar arayışında olan şirketler söz konusu. O kadar çok firma arıyor ki mal satmak için” tabirlerini kullandı.

Erceber, “Avrupalı şirketler pazarlarını kuvvetlendirmeye çalışıyor. Bu kış böyle gececek. Bu durum bizim iç pazar için de sıkıntı yaratacak” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu