Haber

Fransa Nijer’den Tahliyeye Başladı

27 Temmuz’daki askeri darbenin ardından Fransa, Niamey’deki Fransız Büyükelçiliği önünde düzenlediği protestolarla Nijer’den tahliye işlemlerine başlayacağını duyurdu.

Nijer’de Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Muhafız Alayı tarafından gözaltına alındığı, 27 Temmuz’da ise nöbetçi askerlerin yönetimin ele geçirildiğini açıkladığı belirtildi. Darbe sonrası Fransa’nın Nijer’e yönelik tüm kalkınma yardımlarını ve bütçe desteğini askıya almasının ardından Niamey’deki Fransız Büyükelçiliği önünde protestolar başladı. Fransa, protestoların ardından Nijer’de tahliye işlemlerine başlayacağını duyurdu. Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Tahliye çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek” denildi. Ancak Bakanlık, tahliye işlemlerinin detaylarını açıklamadı.

Darbe sonrası Fransa’nın Nijer’e yaptığı mali yardımı kesmesi de protestoları ateşledi. 30 Temmuz’da Nijer’den binlerce cuntacı Fransız Büyükelçiliği önünde toplanarak protestolar başlattı. Pazar günü düzenlenen eylemde, Niamey’deki Fransız Büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler, Fransız bayraklarını ateşe verdi. Göstericiler Nijer bayrağının yanı sıra Rus bayrağı da taşırken, büyükelçiliklerin göstericilere gaz attığı iddia edildi ve 6 kişi yaralandı.

Öte yandan Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Nijerya’nın başkenti Abuja’da 30 Temmuz’da yaptığı olağanüstü toplantının ardından Nijer’deki cunta yönetimine ve Nijer’in devrilen lideri Cumhurbaşkanı Muhammed Bazoum’a ültimatom verdi. , bir hafta içinde göreve döndü. Gerçekleştirilmediği takdirde askeri müdahale tehdidinde bulundu.

Tüm bu gelişmelerin ardından Nijer’de iktidarı ele geçiren askeri cunta, Fransa ve Nijer Dışişleri Bakanı Hassoumi Massoudou’nun, devrik Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla Fransa ile Nijer Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bombalanmasına izin veren bir belgeyi imzaladığını ileri sürdü. – NIAMEY

akcakenthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu