Haber

İbn Haldun Üniversitesi Adıyaman Psikoterapi Kliniği açıldı

Ülkemiz 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki büyük depremle sarsıldı. Afet milyonlarca insanımızı etkiledi.

İbn Haldun Üniversitesi olarak depremzedelere yardım çalışmalarımız depremin ardından başladı. Nakdi ve nakdi yardımların yanı sıra psikososyal destek ve manevi ilk yardım konusunda da uzman olan gönüllülerimiz bölgeye hareket etti.

İbn Haldun Üniversitesi Psikoterapi bünyesinde, alanında saygın bir yere sahip akademisyenlerimizin rehberliğinde ve denetiminde, klinik psikoloji doktora ve yüksek lisans mezunlarımız ile doktora tez dönemindeki öğrencilerimizden oluşan 53 kişilik uzman bir ekip oluşturulmuştur. Uygulama ve Araştırma Merkezi (İPM).

Gönüllü ekibimiz bugüne kadar yaklaşık 7500 depremzedeye ulaştı. Etkinliklerin ortasında her yaş grubuna yönelik manevi ilk yardım, çadır ziyaretleri, birebir görüşmeler, ergenlere yönelik terapötik küme çalışmaları ve çocuklara yönelik etkinlikler önemli yer tuttu.

Şimdi bu çalışmalar değerli bir adıma ilerliyor. Adıyaman Psikoterapi Kliniği, İbn Haldun Üniversitesi Manevi Araştırmalar Merkezi (İPM), Amerika Zekat Vakfı, Adıyaman Valiliği, AFAD ve Adıyaman Belediyesi’nin katkılarıyla hizmete açıldı.

Adıyaman Psikoterapi Kliniği’nin hizmete girmesi nedeniyle ziyaret gerçekleştirilmiştir. Paydaşlar arasında protokol imzalandı.

AFAD Koordinatörü Vali Gökmen Çiçek, Adıyaman Vali Yardımcısı Muhammet Tugay, Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Haldun Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Medaim Yanık’a da katıldı.

AFAD Koordinatörü Vali Gökmen Çiçek, işbirliği için paydaşlara teşekkür etti. Projenin sarsılan diğer iller için örnek teşkil ettiğini söyledi.
İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Arkan, depremin yol açtığı travmaların tedavi edilmemesi durumunda daha önemli sorunlara yol açacağına dikkat çekti. İPAM’ın Adıyaman’daki 6 yıllık tecrübesini aktif olarak kullanacağını belirtti.

Amerika Zekat Vakfı Türkiye Temsilcisi Mustafa Akçelik ve Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç projenin önemine vurgu yaptı.

prof. Dr. Medaim Yanık’sa, merkezin günde 40 kişiye hizmet verecek kapasitede olduğunu söyledi.

1 ay gibi kısa bir sürede prefabrik olarak inşa edilen psikoterapi merkezi 6 terapi odası ile faaliyet gösterecek. Ayrıca online terapi eki sağlanacaktır. Depremin ardından alanında uzman 53 kişilik bir gruptan 17 terapist en az 6 ay sahada kalacak ve dünyada ilk kez yapılacak bir çalışmayı gerçekleştirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu